SERIGRAFIE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ALEGEREA SITEI

2 participanți

In jos

ALEGEREA SITEI Empty ALEGEREA SITEI

Mesaj  dana c Sam Sept 01, 2012 5:20 am

In functie de ce alegi sita,exista o formula de calcul ?

dana c

Mesaje : 2
Data de înscriere : 01/09/2012

Sus In jos

ALEGEREA SITEI Empty Alegerea sitei

Mesaj  Admin Mar Sept 11, 2012 6:28 am

Grea intrebare;raspunsul va veni odata cu experienta dar in orice caz nu cred(nu am auzit)ca exista o formula de calcul.
In serigrafie simplificand exista trei elemente(straturi)ce lucreaza impreuna
1 materialul de imprimat
2 sita
3 cerneala
Evident sita fiind la mijloc depinde atat de materialul de imprimat,de cerneala si de desen.
Hai sa luam extremele:
sita "fina"(minim 90-100 fire/cm) -exista pana la 200 dar personal nu am lucrat cu site mai fine de 120 -- lucrari cu linii subtiri si foarte subtiri,puncte mici(de ex raster caz in care folosesc sita galbena nu alba),cerneluri cu textura fina,materiale de imprimat cu rugozitate fina.............
sita "mare" (43 chiar 30) -exista pana la 7 fire/cm (dar asta e buna deja pt malai) personal am lucrat max cu 12 la glitter -- lucrari de imprimare cu suprafete mari,cerneluri cu textura obisnuita,materiale de imprimat cu rugozitate mare(ex material tricou polo)

Cel mai simplu pentru un incepator ar fi sa alegi sita functie de specificatiile producatorului de cerneala la care poti in functie de factorii enumerati mai sus sa aplici o corectie de +/_ 20.

Admin
Admin

Mesaje : 8
Data de înscriere : 09/08/2012

https://serigrafie.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum